podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Tajwan - wiza, ambasady, przepisy
reklama

Tajwan - wiza, ambasady, przepisy

Taipei     
tajwan
Tajwan - podróże na TaiwanTajwan - mapa krajuTajwan - spis artykułów i galeriiTajwan - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeTajwan - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaTajwan - szczepienia, zdrowie, poradyTajwan - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROTajwan - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOTajwan - przewodniki, mapy, atlasy
Wiza, przepisy wjazdowe
Z dniem 1 października 2008 r. zniesione zostały krótkoterminowe wizy pobytowe dla obywateli polskich podróżujących na Tajwan (do 30 dni). Oznacza to w praktyce, że przy wjeździe na Tajwan, obywatele polscy powinny posiadać jedynie ważny paszport oraz bilet powrotny.
Informacje dla kierowców
Na Tajwanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy (obecnie polskie międzynarodowe praw jazdy ważne jest 30 dni od momentu przyjazdu na Tajwan). Odwiedzający Tajwan cudzoziemcy często zainteresowani są wynajmem bardzo tu popularnych skuterów, do prowadzenia których (powyżej 50 cm³ pojemności) wymagane jest także posiadanie prawa jazdy. Sieć drogowa na Tajwanie jest dobrze rozwinięta i utrzymana. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie zastrzeżenia do powszechności ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców autobusów, taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Na Tajwanie obowiązuje ruch prawostronny.
Bezpieczeństwo
Tajwan, w porównaniu z innymi miejscami w regionie, jest krajem zasadniczo bezpiecznym, na przestrzeni ostatnich lat nie odnotowano ataków terrorystycznych na terenie wyspy, należy jednak zachować zwyczajowe środki ostrożności w miejscach publicznych (bazary, domy towarowe itp.) ze względu na nie dające się wykluczyć zagrożenie przestępczością pospolitą (chociaż nie słyszy się o przypadkach wymuszeń). Zaleca się przechowywanie wszelkich cennych przedmiotów oraz dokumentów w sejfie hotelowym i posiadanie przy sobie jedynie niezbędnej kwoty pieniężnej oraz poświadczonej kopii dokumentów. Zaleca się także korzystanie z usług taksówek miejskich, które nie są drogie (w porównaniu z Polską).
Przydatne informacje
· Powszechnie honorowane są na Tajwanie karty płatnicze VISA, MasterCard, American Express itp. W niektórych punktach sprzedaży mogą pojawić się trudności z realizacją płatności kartami VISA Electron. Wydane przez polskie banki karty w większości mogą być również używane do wypłat z miejscowych bankomatów. Z uwagi na coraz bardziej rozpowszechnione kradzieże (elektroniczne) numerów i kodów PIN kart kredytowych i bankomatowych, przy operacjach pobierania gotówki należy zachować szczególną ostrożność. Bankomaty zlokalizowane są m.in. przy oddziałach większych banków, jednak te ostatnie otwarte są przeważnie do godz. 15:30. W związku z tym optymalnym rozwiązaniem poza tymi godzinami wydaje się być pobieranie gotówki w bankomatach umieszczonych w popularnych sieciach sprzedaży detalicznej, których na Tajwanie jest kilka.


· W lokalnych wydziałach policji działają sekcje dla cudzoziemców, które zatrudniają funkcjonariuszy mówiących po angielsku; numery telefonów w większych miastach Tajwanu: Tajpej (02) 25566007, Kaoshiung (07) 2154342, Tainan (06) 2229704, Taichung (04) 3273875, Taitung 089) 334756, Pingtung (08) 7336283.

· Utrata paszportu powinna być zgłaszana na posterunku policji w miejscu, gdzie miało miejsce zdarzenie, a następnie w Warszawskim Biurze Handlowym w Tajpej.


· Wyspa jest terenem bardzo intensywnej aktywności sejsmicznej. Niewielkie wstrząsy (do 5 stopni) są w różnych częściach wyspy prawie na porządku dziennym. Ulewne deszcze podczas tajfunów (nawet do 1000 mm opadu w ciągu doby), które występują od kwietnia do października, powodują osuwanie się ziemi, gwałtowny przybór wód w potokach i rzekach oraz powodzie. Podczas tajfunu nie należy wychodzić z domu czy opuszczać hotelu. Należy zaopatrzyć się w latarki, baterie, świece, zapas wody i żywności na 2, 3 dni. Z reguły na czas przechodzenia tajfunu ogłaszane są dni wolne od pracy. Z uwagi na występowanie klęsk żywiołowych lub innych poważnych zagrożeń zaleca się słuchanie komunikatów nadającej w języku angielskim miejscowej stacji radiowej International Community Radio Taiwan (ICRT) - FM 100,7 MHz (północna i południowa część wyspy) oraz FM 100,1 MHz (środkowa część wyspy).
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Polskie placówki dyplomatyczne
Patrz: Chiny